"Gizdüşüm" kitabının 3. baskısı


İzlek Yayınları

Genel Dizi: 1
Şiir Dizisi: 1
Birinci Baskı: Aralık 1992
İkinci Baskı: Eylül 1993

Üçüncü Baskı: Mayıs 1997

ISBN: 975-7295-00-0

Kapak Deseni: Bahar Aslan
Kapak Tasarımı: Nizamettin Uğur

Sayfa 5-6:

KAAN YAŞIYOR

1970-1992, Kaan'ın fiziksel ömür sınırları. Özellikle son bir yılını şiirle öylesine dolu dolu yaşar ki, şiir dünyası onun dış dünyasını boğar. Şiirle boğuşmaya başladıktan sonra yazdıklarının sayısı herkesi şaşırtacak kadar çoktur. Günlük yaşantısı dışında, bu durumda geceler kalıyor geriye, yalnız şiir yaşamış ve şiir yazmıştır Kaan. Gizdüşüm son dönemin en son şiirlerinden oluşturulmuştur.

Dosyayı hazırlamış ve bir yayınevine vermiştir. Sonucu beklemeden de intihar etmiştir.

Gizdüşüm'ün ilk baskısını Papürüs, ikinci baskısını İzlek Yayınları yaptı (Aralık 1992, Eylül 1993). Baskıları çok kısa sürede tükenen kitabın üçüncü baskısı hemen yapılamamıştır.

Defter ve dosyalarından seçilen şiirlerle sonraları Ka n dosyası oluşturuldu ve bunların bir kısmı İzlek'te yayımlandı. Kaan Gizdüşüm dışındaki çalışmalarını, şiiri öğrenme çalışmaları olduğu için yayımlamayı düşünmemişti. Sonraları da bundan pek yararlanmadı; çünkü onun yüreği, sürekli yeni enginlere, ufuklara savrulan bir fırtınaydı, kaostu. İmge bombardımanı ve şiirsel zenginlik ,bu eskizlere dönmeyi gereksiz kılıyordu. Biz işte bu önceki çalışmalarından seçtiklerimizle oluşturduğumuz Ka n 'ı Gizdüşüm'ün bu baskısıyla aynı anda okura ulaştırıyoruz. Bu iki kitap dışındaki eskizleri içinde de yayımlanmaya değer iyi ürünler bulunmakta ve biz onları da zaman zaman yayımlamayı düşünmekteyiz. Gözden çıkardığı bu çalışmalarını yayımlamamızı belki de kaşlarını çatarak, gözlerinden kıvılcımlar saçarak izliyor Kaan; o, yalnızca Gizdüşüm'dekileri kitaplaştırmıştı çünkü. Biz biliyoruz ki, Kaan yazmayı sürdürebilseydi, Gizdüşüm'deki şiirleri de bir kıyıya atacak, şiir dilini zorlamayı sürdürecekti.

Nizamettin Uğur
Mart 1997, Ankara

* Kitabın bütününü okumak için: "Bağlantılar"daki Kaan İnce / "Gizdüşüm" ve "Ka  n"kitapları sayfasını açınız.


Nizamettin Uğur || nizamettinugur.gen.tr